BİZİ YAKINDAN TANIYIN...

PROJE TED

Toprağı Eve Dönüştürür. 

PROJE TED olarak amacımız ev almakta zorlananlar yada daha ekonomik olarak ev almak isteyenler için çözüm üretmektir. PROJE TED in amacı sizlere net 1 adet daire getirecek şekilde arsa payı vermektir. 

Malesef herkesin peşin olarak ev almaya gücü yetmeyebiliyor. Küçük ve orta gelirli yatırımcılar ev almak için yıllarca birikim yaptıktan sonra elde ettikleri maddi gücü alacakları evin peşinatına vermek ve geri kalan kısmını ise kredi çekmek sureti ile çözebiliyorlar. Ancak çektikleri kredi neredeyse aldıkları evin aylık kirasının yaklaşık 2 yada 3 katı kadar olup 10 yıllık bir zaman diliminde ödeme planı sunuyor. Özetle aldıkları ev için kira değil normal kira bedelinin 2 yada 3 katı kadar kredi taksidi ödüyorlar. İşte PROJE TED bu olumsuz durum düşünülerek geliştirilmiştir.

Küçük ve orta ölçekli yatırımcılar ileride net bir ev sahibi olacakları miktarlarda ki arsa paylarını alarak ortalama 5 - 10 yıl bekledikten sonra arsalarını bir müteahhide kat karşılığı vermek sureti ile başka hiçbir ücret ödemeden ev sahibi olabilmekteler.

PROJE TED den alacağınız arsa payları normalde ödeyeceğiniz ev fiyatlarının ortalama olarak % 15 i kadardır. Yani bugün arsa almış olduğunuz yerden bir ev alsanız ve evin fiyatı ortalama 350.000 TL olsa idi bu evi almak için vereceğiniz arsa payı yaklaşık 52.500 TL olacaktı. Özetle bugün 52.500 TL ye bir arsa aldığınızda aslında 350.000 TL lik bir daireniz garanti demektir.

Buradaki tek soru işareti ise arsanızın kaç yıl sonra ev getireceğidir. Bizden alacağınız arsalar bölgesine göre 2 - 10 yıl arasında sizi net bir ev sahibi yapacaktır. Ama burda şunu da unutmamak gerekir. Yukarıdaki örnekle devam edecek olursak, Bugün 50.000 TL arsa payı ücreti ile ortalama 350.000 TL lik bir evi garantilediğinizde ve ev size tahminen 8 yıl sonra teslim edildiğinde bu sefer de evin fiyatını 8 yıl sonraki fiyata göre düşünmelisiniz. 8 yıl sonraki bir evin fiyatı ise ortalama olarak yıllık % 12 arttığında 350.000 TL lik bir ev size 8 yıl sonra 866.000 TL lik bir ev olacak demektir. İşte bugün 50.000 TL ortalama bir ücretle bir arsa payı aldığınızda 8 yıl sonra değeri 866.000 TL olan bir ev garanti demektir.

Elbette yukarıdaki rakamlar normal şartlarda olması gereken rakamlar olup aslında size bu işin mantığını anlatmak için verilmiştir.

Şu da unutulmaması gereken bir gerçektir. Zaman çok hızlı geçmekte ve bizler genellikle sabırsız olduğumuz için o kadar zaman beklenir mi demekteyiz. Ama zaman geçip almak istemediğimiz yerlere rezidanslar dikildiğinde de KEŞKE ZAMANINDA ALSAYDIK diyenlerde bizler değilmiyiz.